۱۰ افسانه در مورد لنز چشمی

1-من نمی توانم به چشمم لنز بزنم

شما می توانید. با تکیه بر پیشرفت هایی که در سال های اخیر در تولید لنزهای چشمی اتفاق افتاده، امروزه هر کسی می تواند لنز مناسب خود را بیابد.

لنز های مخصوص پیش دیابتی ها، لنز نرم، لنز سخت، لنز هیبرید و لنز برای رفع آستیگماتیسم ساخته شده است. حتی لنز هایی بطور سفارشی برای مشکلات خاص ساخته می شوند.اگر به خودتان مدام می گویید : من نمی توانم لنز بزنم، حالا زمانی است که این طرز فکر را عوض کنید، شاید بهترین گزینه برای شما استفاده از لنز باشد.

2-لنز ممکن است به پشت چشم من برود ؟

جواب منفی است. یک لایه نازک به نام ملتحمه سفیدی چشم و پلک ها را می پوشاند و از رفتن هر گونه جسم خارجی به پشت چشم جلوگیری می کند.

3-با لنز احساس راحتی نخواهم داشت

این اصلا درست نیست. بعد از یک مدت کوتاه آداپته شدن، بیشتر افراد فراموش می کنند که لنزی در چشم دارند. برای درصد کمی از افراد که با لنز احساس راحتی نمی کنند، امروزه درمان هایی وجود دارد که پس مدتی احساس راحتی بیشتری بوجود خواهد آمد.

4-با لنز چشمی آستیگماتیسم برطرف نمی شود

لنز های چشمی وجود دارند که آستیگماتیسم را نیز بر طرف می کنند.

5-مراقبت و نگهداری از لنز خیلی دشوار است

با یک بطری مایع لنز به راحتی می توان لنز را تمیز و ضد عفونی کرد. همچنین می توان از لنز روزانه و یکبار مصرف استفاده کرد و در پایان روز آن را دور انداخت و روز بعد لنزی جدید به چشم زد.

6-استفاده از لنز به چشم آسیب می زند

اگر از قبل زمینه نوعی بیماری چشمی وجود داشته باشد، لنز های تماسی ممکن است ریسک را افزیش دهند، اما با مشورت با چشم پزشک و آموختن اینکه چه نوع لنزی استفاده کنیم، مراقبت از لنز چگونه است، چه مدت زمان در روز لنز بزنیم، لنز را هر چند مدت تعویض کنیم و مواردی از این دست، می تواند به سلامتی و ایمنی بیشتر کمک کند.

7-من هرگز قادر نخواهم بود لنز به چشم بزنم !

مطمئن باشید شما خواهید توانست. در نگاه اول این کار مشکل به نظر می رسد، اما قبل از آنکه از مطب چشم پزشک خارج شوید، او حتما زدن و برداشتن لنز را به شما آموزش خواهد داد. بیشتر مردم زودتر از آنچه فکرش را می کنند به لنزهای خود عادت می کنند.

8-لنز ممکن است ناگهانی و خود به خودی هنگام ورزش و فعالیت از چشم خوارج شود

البته در سال های پیش از این ممکن بود لنز های تماسی سخت به شکل ناگهانی از چشم خارج شوند و بیرون بیفتند، اما امروزه با تکنولوژی های جدیدی که در تولید لنز استفاده می شود این مورد بسیار نادر است که GP یا گاز قابل نفوذ از آن جمله است.

9-لنز چشمی خیلی گران است

گاهی اوقات قیمت یک جفت لنز روزانه یکبار مصرف کمتر از یک دلار در روز است که به مراتب خیلی کمتر از یک قاب عینک معمولی است.

10-من برای استفاده از لنز خیلی پیرم

کی میگه؟ با پیشرفت لنزهای چند کاناله، لنز مخصوص چشم های خشک، و . . . بالا رفتن سن مانع بزرگی برای استفاده از لنز نیست. از چشم پزشک خود در این مورد سوال کنید،و شگفت زده شوید.