راهنمای خرید لنز رنگی

در این مطلب راهنمای خرید لنز رنگی برای شما فراهم شده است، تا با دانش و اطلاعات کافی در مورد لنزهای رنگی، اقدام به خرید کنید

در گذشته لنزهای تماسی تنها برای اصلاح دید و رهایی از عینک کاربرد داشتند اما امروزه لنز رنگی کاربردی جدید از لنزهای تماسی را ارائه می دهد. یعنی نوعی کاربرد در زمره محصولات آرایشی و بهداشتی. لنز رنگی یا بکلی رنگ چشم شما را تغییر می دهد یا اینکه رنگ موجود آن را عمق بخشیده یا پر رنگ تر می کند. این دیسک کوچک پلاستیکی می تواند یک نگاه نافذ جدید برای شما ایجاد کند، متفاوت با آنچه تا کنون بوده اید.

بسته به میزانی از تغییر که مد نظر شما باشد، انواع مختلفی از لنزهای رنگی وجود دارد:

لنزرنگی نامحسوس :

این نوع از لنزهای رنگی رنگ طبیعی چشم را حفظ می کنند و تنها به آن عمق بخشیده یا جلوه ای خاص به آن می دهد.

لنز رنگی برای تغییر رنگ کامل :

این نوع لنز یک رنگ جدید برای شما بوجود می آورد. مثلا اگر چشمانی مشکی مشکی داشته باشید، با لنز آبی رنگ صاحب چشمانی آبی خواهید شد.

لنزهای فیلتر نور:

این نوع از لنز رنگی با فیلتر کردن طیف های نوری، موجب بهتر دیده شدن یک طیف خاص نوری می شود.

در یک مسابقه تنیس می توان از لنزی استفاده کرد که نور سفید توپ را درخشان تر نشان می دهد، بنابراین دید بهتری خواهیم داشت.

لنز رنگی برای میهمانی های خاص :

این نوع لنز شمای چشم را به طور کلی تغییر می دهد، رنگ ها و طرح های عجیبی دارد و به شکل نا متعارفی طراحی شده است، مثل چشمانی به رنگ قرمز با خطوط زرد.

لنز رنگی بخرید ولی توجه داشته باشید تاییدیه FDA داشته باشد:

درست است که در ابتدا جنبه زیبایی لنز مورد توجه قرار می گیرد، اما لنز رنگی هم مانند لنز طبی یک وسیله پزشکی است و باید توسط چشم پزشک نسخه شود. در سال 2005 طبق قوانین تصویب شده آمریکا لنز رنگی در شمار وسایل پزشکی قرار گرفت و فروش آن بدون نسخه ممنوع اعلام شد.

دکتر توماس استین مان سخن گوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا در اینباره می گوید :

باید در استفاده بدون نسخه لنز محتاط باشید، از کجا می دانید آن لنز استریل است، تاییدیه FDA دارد یا اصلا آسیب ندیده است.

هر کسی بخواهد از لنز استفاده کند، باید چشم او توسط چشم پزشک اندازه گیری شود و همچنین معاینات لازم انجام شود تا ارزیابی لازم در مورد اینکه آیا مشکلی در استفاده از لنز وجود دارد یا خیر وجود داشته باشد. چرا اینقدر سخت گیری؟ چون با اینکه لنز برای اصلاح دید چشم بکار نمی رود ولی همچنان پتانسیل آسیب دیدگی چشم بخاطر استفاده از لنز نامناسب وجود دارد.

مدت زمان استفاده از لنز رنگی:

اگر اولین بار است که از لنز استفاده می کنید، پیشنهاد بیشتر چشم پزشکان این است که در چند روز اول در ساعات محدودی از لنز استفاده کنید تا چشم به آن عادت کند. به تناوب لنز را از چشم خوارج کنید تا در مورد تحریک نشدن بیش حد چشم و یا ایجاد حساسیت مطمئن شوید.

در ابتدا کمی احساس ترس و خارش در چشم خواهید داشت، ولی نگران نباشید این موضوع به مرور زمان حل خواهد شد.

اگر چشم ها قرمز و دردناک شد یا دچار تاری دید شدید بلافاصله لنزها را از چشم خوارج کنید و اگر مشکلاتتان ادامه پیدا کرد به چشم پزشک مراجعه کنید.

نگهداری و مراقبت لنز رنگی:

نگهداری و مراقبت از لنز رنگی نیز همانند لنز طبی است. نکات اصلی نگهداری لنز رنگی شامل موارد زیر است:

1-قبل از دست زدن به لنز خود دست هایتان را کاملا با آب و یک صابون ملایم بشویید و با حوله خشک کنید.

2-قبل از به چشم زدن و بعد از براداشتن لنز خود، آن را با مایع لنز مورد تایید ضد عفونی کنید. هرگز از آب شیر یا آب معدنی برای شستشو استفاده نکنید، چرا که ممکن است به باکتری هایی آلوده باشند که باعث عفونت چشمی می شوند.

3-برای جلوگیری از خش افتادن لنز خود، همیشه ناخن هایتان را کوتاه و صاف نگه دارید.

4-از تمیز بودن جا لنزی خود اطمینان حاصل کنید.

5-قبل از آنکه لنز را به چشم بزنید، آن را از جهت نبودن ذرات ریز، اشک چشم و یا رسوباتی که ممکن است روی آن وجود داشته باشد و همچنین آسیب دیدگی احتمالی مثل پارگی بررسی کنید.

6-در صورتی که آرایش می کنید، ابتدا لنز را به چشم بزنید بعد از آن آرایش کنید.

7-هنگام شنا از لنز رنگی نرم استفاده نکنید.

8-تنها قطره چشمی که همراه لنز می توان استفاده کرد، قطره خشکی چشم است، در موارد دیگر با چشم پزشک خود مشورت کنید.

9-حتی اگر به طور منظم از لنز رنگی خود استفاده می کنید، لازم است هر ماه آنها را با مایع لنز 24 ساعت قبل از استفاده مجدد ضد عفونی کنید.

برای لنز رنگی چقدر باید هزینه کنیم:

قیمت لنز رنگی به چند عامل بستگی دارد. مهم است که لنز رنگی را از کجا می خرید، از چشم پزشک یا اینترنت. همچنین قیمت لنز رنگی به برندی که انتخاب می کنید بستگی دارد. مدت زمان(یکبار مصرف، هفتگی یا ماهانه) استفاده از لنز رنگی هم در قیمت آن تاثیر دارد. نوع لنز اگر تنها رنگی باشد یا طبی-رنگی باشد اختلاف قیمت ایجاد خواهد کرد. لنز رنگی تک رنگ اغلب ارزانتر از انواع با چند طیف رنگی می باشد. نهایتا به شکل کلی هر جفت لنز رنگی یکبار مصرف از حدود 10 دلار شروع می شود و لنزهای هفتگی یا ماهانه تا 260 دلار در سال هم هزینه در بر خواهند داشت.